Papírové terárium

© Libor Balák 2006, Autor a ilustrace © Libor Balák

© Aktualizace Libor Balák 2016, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák: antropark@seznam.cz 

Zpět na výběr

Back to list

Zurück zur Liste

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět do Antroparku

Back to the Antropark

Zurück in den Antropark

 

 

 

PAPÍROVÉ  TERÁRIUM

 

 

 

Základní schéma konstrukce papírového terária

Vtip papírového terária spočívá v rafinovaném zvládnutí lehkých a izolačních materiálů, jako je lepenka a karton. Tyto dobře opracovatelné materiály nám umožňují postavit si ubikaci pro ještěry podle našich potřeb a specifických podmínek. Zároveň je nutné pamatovat na to, že tyto materiály je nutné lokálně nahrazovat nehořlavými materiály v místech provozu ohřívadel, aby se vyloučila možnost nehody. Jednotlivé stavební prvky (z obyčejné krabicové lehké vlnité lepenky) se kvůli zvýšení odolnosti slepují z několika vrstev. Vždy tak, aby nová vrstva byla oproti předešlé točena o 90 stupňů. Změníme tedy vždy směr vlnek. Parádní plochy jsou dotvořené přilepením odolné strojní lepenky (k dostání ve výtvarných potřebách). Z různě vysokých lepenek strojní a knihařské (obé jsou ve skutečnosti kartony) se vystříhají mnohoúhelné útvary, které pak nalepujeme na strojní lepenku jako zdobný (kamenicový - mozaikový) povrch. Použitým lepidlem je Herkules (lze objednat ve větším balení přes internet). Hotovou práci nabarvíme obyčejnými vodovými barvami, do kterých přimícháme Herkules, případně ještě temperu bělobu pro vyšší kryvost či zesvětlení. Vnitřní interiér terária je navíc ošetřen zdravotně nezávadným čirým lakem na dřevo. Podlahy a místa, kde hrozí vlhkost, jsou natřeny výtvarnickou olejovou barvou z tuby s přidáním lněného oleje ( k dostání v potřebách pro výtvarníky). Fantazii se meze nekladou a papír můžeme při výrobě terária kombinovat s překližkou, dřevem, korkem či provazy.

 

 

Schody a nakloněné propojovací plošiny

Schémata ukazují použití strojní lepenky a papírových trubic u propojovacích segmentů. Ty jsou nakonec omotány provazem, aby se po nich mohli plazi dobře pohybovat. Schody jsou naopak především z vlnité lepenky, zpevněny papírovou lepící páskou a plochy polepeny tenkou vrstvou korku (lze levně koupit v roli). Na ni se dají přilepit navíc kousky korku (podobné kamínkům), které usnadňují pohyb plaza. Celá konstrukce schodiště je zabezpečena zpevňujícím zábradlím, které je aktivně plazem využíváno a zvyšuje jeho bezpečí a navyšuje možnosti způsobů šplhu.

 

 

Schéma výroby okenní tabulky pro papírové terárium

Ořezky knihařské lepenky (nebo nastříhaná strojní lepenka) jsou vzájemně slepovány tak, aby vznikl pevný rám, na který se malými čalounickými hřebíčky s širokou hlavičkou přibije tenká umělohmotná čirá fólie (například čirá pevná fólie z papírnictví). Folie mají různou kvalitu, je proto důležité vybrat opravdu velmi čirou a pevnou. Závěrem je nutné zajistit hřebíčky proti vypadnutí přilepením proužků výkresů nebo papírovou lepící páskou tak, aby byl tento materiál přilepený i k další papírové ploše okna. Znovu barvíme a lakujeme. Lepidla se varujeme u ploch, kde by mohlo při náhodném zvlhčení dojít k nežádoucímu slepení pohyblivých částí.

 

 

Schéma vyjímatelné čelní plochy (masky) velkého terária pro agamy z fóliových oken

Celá maska je postavena do dřevěného rámu. Jednotlivá fóliová okna mohou mít individuální podobu. Velikostně jsou limitovaná  prodejním formátem fólie A3. Konstrukce může mít pohyblivé nebo pevné díly. Na obrázku je pohyblivé střední spodní okno, které lze vysouvat nahoru. Po stranách vidíme větrání. Celá maska je k teráriu připevněna šrouby s malými motýlkovými maticemi a je odnímatelná, což umožňuje snadný přístup do všech částí terária. Výhody jsou zjevné – nízká váha a minimalizace možnosti zranění zvířete při skoku na sklo. Fólie je oproti sklu měkká a pruží. Nevýhodou je omezená životnost, limitovaná množstvím škrábanců, které snižují průhlednost fólie. Taktéž musíme dbát na bezpečnost při vedení zdrojů tepla. Skutečné sklo také zajišťuje zvířatům daleko kvalitnější pohled ven.  Nicméně snadná renovace či možnost snadno a levně vyrobit novou masku, je vždy ve hře jako plus. Navíc je možné kombinovat fólie jak s opravdovým sklem či s plexi, tak také s částmi pevného terária. Nic nás ve skutečnosti neomezuje ve vlastním pojetí terária a můžeme k němu přistoupit i velmi kreativně, pokud je to ve prospěch jeho obyvatel a bezpečnosti jeho provozu. Tato maska je například umístěna na teráriu, které má dno 155 cm nad zemí. Obsluha dvířek je zabezpečena zešikmením masky. Jak je vidět na obrázku, vysunuté spodní dveře se opřou do kolejniček tak, aby okno spočinulo zcela bezpečně opřené o horní část kolejničky. Za teplých letních dnů toto celoplošné pohyblivé okno vyměňujeme za kratší okno. Po jeho zavření ještěři neutečou, zato mají z některých míst výhled nerušen jakýmkoli sklem.  U této konkrétní masky je plánován rukáv, který by sloužil jako průchod k oknu, odkud by se agamky mohly samy dívat ven.

 

 

 

 

Dotazy

Případné dotazy pište na níže uvedený email, rádi zodpovíme 

Ale než napíšete svůj dotaz, přečtěte si nejprve, prosím, pozorně materiály, které jsem zde zveřejnil. Budete tak ohleduplně šetřit můj čas. Děkuji předem.

 

Zpět na výběr

Back to list

Zurück zur Liste

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět do Antroparku

Back to the Antropark

Zurück in den Antropark

 

© Libor Balák 2006, Autor a ilustrace © Libor Balák

© Aktualizace Libor Balák 2016, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák: antropark@seznam.cz