© Aktualizace Antropark 2012, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

Antropark vznikl jako součást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005.

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět do Antroparku

Back to the Antropark / Zurück in den Antropark

 

 

legendy  oblohy

legends of the sky

 

Libor Balak also creates models of historical aircraft - children's toys. The exhibition of these models had great success in both children and adult visitors. More in Czech text, use the translator, please.

Legenden des Himmels

Libor Balak schafft auch Modelle historischer Flugzeuge - Kinderspielzeug. Die Ausstellung dieser Modelle hatte großen Erfolg bei Kindern und erwachsenen Besucher.

Mehr in tschechischer Text, verwenden Sie den Übersetzer, bitte.

 

Přesně tento rok je tomu už neuvěřitelných 100 let, kdy se do vzduchu dostalo první, opravdové velkoletadlo. Expozice „Legendy oblohy“ má přiblížit prudký rozvoj letectví v první polovině minulého století, kdy od nevýkonných, dřevěných, plátnem potažených konstrukcí s k řídly ne nepodobnými ptačím se rychle prohnal konstrukční vývoj ke strojům schopných ohromného přetížení, odolávajících enormnímu tlaku a dosahujících ohromných rychlostí.

Tato výstava má přiblížit konstrukce letadel, ať už ze strany agresorů nebo ze strany spojenců v takovém měřítku, aby bylo možné předvést jak malá, tak i veliká mnohamotorová letadla. Idea vzniku těchto letadel měla být oslavou ducha konstruktérů, zvláště proto, že uvnitř každého stroje je mnoho vlastních, nových konstrukčních řešení paralelních se skutečnými stroji. To proto, že nebyl použit k výrobě těchto maket žádný tradiční materiál, ale jen obyčejný výkres a tenká strojní lepenka. Tyto materiály se určitým specifickým způsobem vrství, ohýbají a lepí, aby se mnohonásobně zvýšila jejich pevnost a schopnost odolávat namáhání. Namáhání proto, že tyto makety vznikly jako hračky a měly vydržet běžné zacházení a případné drobné nehody. Tady se ukázaly výhody použitých materiálů, protože případné poškození se na rozdíl od kupovaných hraček u těchto doma zhotovených daly opravit. Je zvláštní pocit být zcela svobodný, nezávislý na tom, jakou stavebnici se podaří sehnat, v jakém měřítku, v jakém provedení. Člověk si může doslova užívat a prožívat tvar letadla, které se mu rodí od základů v jeho rukou a vše závisí pouze na jeho šikovnosti a umu, protože náklady jsou tak nízké, že nehrají téměř žádnou roli.

Myslím, že je dobré se podělit o pocit, který máme při pozorování těchto letadel, jsou-li umístěny na výstavě někde u stropu sálu, kdy jako by znovu letěly nad našimi hlavami tak jako tehdy před téměř 70ti lety za 2. světové války. Jako by všechen vzduch všude kolem nás začal rezonovat pohybem stovek obřích motorů legendárních Liberátorů či pověstných „létajících pevností“. Nechybí ani houževnatý Thunderbolt opěvovaný samotným Gustavem Mahlerem vedle Lightning přezdívaný „dvouocasý ďábel“, na kterém létával za svými můzami i za svobodnou Evropu Antoine de Saint-Exupéry. Kousek vedle něj letí nezapomenutelný Mustang a na tuto formaci doráží stíhačky konstruktéra Willyho Messerschmitta, jedna s vrtulí a druhá s proudovými motory předznamenávající nástup budoucího věku.

Kolekce zahrnuje více než čtyři desítky našich a těch nejznámějších světových letadel. Poprvé byla předvedena veřejnosti na jaře 2011 v Městské knihovně Tišnov, kde tvořila expozici spolu s modely bojových i civilních vozidel a lodí, rovněž z mé dílny.

Výstava trvala celý rok a sklidila velký úspěch u dětí i dospělých návštěvníků.

 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Pracovní postup vytváření nového modelu    

Workflow / Arbeitsvorgang

        

       

           

       

 

Seznam typů vystavovaných letadel

List of models / Liste der Modelle

Albatros L-39 Dornier Wall Mikojan-Gurjevič MiG-15
Avia B 534

Douglas Dakota DC3 C-47

Mikojan-Gurjevič MiG-21
Avia BH-11

Focke-Wulf Fw 190

Mil Mi-4

Arado 96

Fokker Dr.1 Nieuport 17
Arado Ar 234 Blitz Gotha G.IV North American B-25 Mitchell
Bachem Ba 349 Horten Ho 229 North American P-51 Mustang
Boeing B-17 Flying Fortress Iljušin Il-2 Šturmovit Potez 540

Brewster F2A Buffalo

Junkers Ju-87 Republic P-47 Thunderbolt
Bücker Bu 181 Lockheed P-38 Lightning Savoja Marchetti SM79
Consolidated B-24 Liberator McDonnell Douglas AV-8B Harrier Sikorsky-Ilja Muromec
Curtis Hawk 75 / P-36 Messerschmitt Bf-109 Suchoj Su-25
Curtiss P-40 Tomahawk Messerschmitt Me-163 Comet Westaland Lysander

De Havilland Mosquito

Messerschmitt Me-262 Schwalbe  

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět do Antroparku

Back to the Antropark / Zurück in den Antropark

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

 © Aktualizace Antropark 2012, Autor a ilustrace © Libor Balák